Jak działa słuch?
Zmysł słuchu funkcjonuje dzięki pracy ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Niczym w systemie naczyń połączonych fale dźwiękowe w uchu zewnętrznym wędrują do błony bębenkowej, która rozpoczyna proces drgania. Pod wpływem drgań młoteczek, kowadełko i strzemiączko znacząco zwiększają wibrację przed dotarciem do okienka owalnego ślimaka. W jego wnętrzu znajduje się ciecz, w której zanurzone są rzęski komórek słuchowych, które pod wpływem drgań falują i tworzą impulsy elektryczne. Impulsy wędrują do mózgu w postaci słyszanych dźwięków.
Dlaczego warto regularnie badać swój słuch? Badanie słuchu ma na celu:
- zdiagnozować ewentualne choroby uszu,
- zdiagnozować niedosłuch oraz jego źródło,
- zapobiec rozwojowi choroby.
Należy pamiętać, że tylko zestaw kompleksowych badań daje możliwość rozpoznania uszkodzenia narządu słuchu, postawienie trafnej diagnozy oraz rozpoczęcie prawidłowej terapii, która może zakładać wybór odpowiedniego aparatu słuchowego.
Czym charakteryzuje się niedosłuch odbiorczy i jak mu zapobiegać?
Niedosłuch odbiorczy to trwałe i nieodwracalne uszkodzenie słuchu, które objawia się tym, że ciche dźwięki są dużo gorzej słyszane. Schorzenie najczęściej dotyka osoby starsze, którym utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wraz z niedosłuchem zauważa się także uwrażliwienie na wysokie dźwięki oraz trudności w zrozumieniu mowy.
Niedosłuch powstaje w procesie starzenia się organizmu. Powodują go również obciążenia genetyczne. Jednak chcąc cieszyć się dobrym i zdrowym słuchem, pacjenci powinni unikać głośnych miejsc oraz słuchania muzyki za pomocą słuchawek.